Zázrak jménem suchá jehla (Miracle of dry needling)

Článek vypracoval/a: Mgr. Martin Vojtovič

Terapie suchou jehlou je akupunkturní technika, která využívá tenkou jehlu aplikovanou přímo do těla člověka. Ve východní medicíně se suchá jehla píchá do tzv. meridiánových drah, kde zvyšují plynutí enegie (qi) a stimulují léčebné procesy.

Cílem terapie suchou jehlou ve fyzioterapii je uvolnit konkrétní místo ve svalu, tzv. triggerpoint (spoušťový bod). Jedná se o bod ve svalovém vláknu se zvýšenou citlivostí, který při tlaku způsobuje bolest. Příčina vzniku těchto bodů může být úraz, akutní svalové přetížení, prochladnutí, stresová situace (emocionální faktor) a nebo špatné pohybové návyky (chronické přetěžování). Body se nemusí vždy vyskytovat v oblastech, které pacient uvádí jako bolestivé, např. bolest pravého ramenního kloubu může být způsobena spoušťovým bodem v lýtkovém svalu na opačné straně těla. Přes tato svalová vlákna je možné “přebrnknout” jako na strunu kytary.

Akupunkturní jehly používané v myoskeletální medicíně jsou vyráběné z oceli s průměrem 0,22-0,45 mm a délkou až 10cm. Jehla může být aplikovaná kolmo, šikmo nebo příčně na kůži podle místa spoušťového bodu. Jehlu do spoušťového bodu můžeme aplikovat povrchově (0,5 cm) až do hloubky 8-10 cm v závislosti od dané krajiny těla.

Aplikace suché jehly do spoušťového bodu způsobí ve svalovém vláknu akutní zánětlivou reakci spojenou se zvýšeným prokrvením a látkovou výměnou, což následně vede k uvolnění svalových vláken. Při aplikaci jehly může pacient pociťovat vyzařování, brnění, mravenčení a nebo i pocit pálení až do vzdálenějších částí těla, tzv. referenčních zón vyzařování spoušťového bodu. Např. při aplikaci jehly do podhřebenového svalu (m. infraspinatus) na lopatce může pacient cítit vyzařování od ramene až do prstů na ruce.

Po odstranění bolesti, kterou vyvolal spoušťový bod je nejdůležitější eliminovat vyvolávající faktory. Pacient by měl při léčbě aktivně spolupracovat. Spolupráce zahrnuje změnu nesprávných pohybových návyků, ale také vlastní cvičební program ušitý pacientovi na míru.

Pro léčbu metodou suché jehly se můžete objednat prostřednictvím elektronického formuláře, telefonicky nebo online přes .

0 awesome comments!