Trauma a jeho vliv na bolest pohybového aparátu

Trauma a jeho vliv na bolest pohybového aparátu

Trauma zažívá každý z nás, naši přátelé, rodina, kolegové i sousedé. Týká se nejen lidí, které ho sami prožívají, ale i lidí, kteří mu přihlížejí. Jako fyzioterapeuti se setkáváme s různými typy obtíží pohybového aparátu. Jak je možné, že existuje kolerace mezi traumatem a bolestí pohybového aparátu? Přečtěte si v článku.

Číst více..
Vdovský hrb

Co je vdovský hrb a jak mu předcházet?

Vdovský hrb neboli "hrbolek" v úrovni dolní krční páteře je způsoben nahromaděním tuku v oblasti 7. krčního obratle. Vdovský hrb je způsobován nevhodným držením těla a to proč se tvoří, jak s ním pracovat a jak mu předcházet je popsáno níže v článku.

Číst více..
Píchá vás pod lopatkou nebo na hrudníku?

Trápí vás závratě? Může se jednat o Benigní paroxysmální polohové vertigo

Až 100 lidí na 100 000 obyvatel ročně trpí polohovou závratí, přesto jde o diagnózu méně známou jak mezi laiky, tak i odborníky. Pacienti absolvují mnohá vyšetření, CT mozku, často i celý rehabilitační proces a jejich potíže jsou mylně přisuzovány krční páteři. V článku si vysvětlíme, co je benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV), co ho způsobuje, jak se diagnostikuje a léčí.

Číst více..
Píchá vás pod lopatkou nebo na hrudníku?

Skolióza vs skoliotické držení, jaký je rozdíl? A co to pro nás znamená?

V dnešní době snad každý z nás někdy slyšel pojem skolióza. Ať už je to ve spojení s „vadným“ držením těla, sezením, případně v souvislosti s bolestí zad. Ale co skolióza přesně znamená? Týká se nás tento pojem při bolesti zad? Můžeme skoliózu dostat v důsledku špatných pohybových návyků? A jde s tím něco dělat? V následujících řádcích se pokusíme na tyto otázky odpovědět.

Číst více..