Manuální lymfodrenáž

Fyzioterapie jako součást komplexní léčby u onkologického onemocnění

Život někdy překvapí. V dnešní době zná skoro každý někoho ve svém blízkém okolí, koho navštívila tato nemoc. Léčba dnes zahrnuje různé možnosti, které vedou mnohdy ke zdárným výsledkům. Pojí se s ní ale i mnoho vedlejších účinků, jako je například únava, bolest, neuropatie související s chemoterapeutickou léčbou, lymfedém, WEB syndrom, dysfagie (problémy s polykáním) a jiné.

Číst více..
Léčba lymfedému pomocí manuální lymfodrenáže

V případe, že dojde k poškození mízního systému (operace, úrazy, nádorová onemocnění), dochází z důvodu porušení odtoku k hromadění lymfy v mezibuněčném prostoru a ke vzniku otoku tzv. lymfedému. Plně rozvinutý lymfedém je tuhý, bledý a pružný otok, který je špatně stlačitelný. Poruchy lymfatického systému vznikají nejčastěji po operaci, úrazech, infekci nebo působením zhoubných nádorů. Statisticky sekundární lymfedém vzniká u 20-40% pacientů po komplexní léčbě nádorového onemocnění s chirurgickým odstraněním anebo s radioterapií podpažních, tříselných nebo pánevních lymfatických uzlin.

Číst více..
Péče o jizvu po císařském řezu

Při porodu cestou SC bývá řez nejčastěji veden příčně ve spodní části dělohy. Břišní dutina je následně sešita po vrstvách a výsledkem hojení rány je vznik jizvy. O tom, jaký bude mít následně jizva charakter, rozhoduje víc faktorů. Jedním z nejdůležitějších je správná péče o jizvu hned po porodu.

Číst více..