Klouby

Chcete cvičit po šestinedělí po vaginálním porodu, ale nevíte jak začít? Zde je pár tipů.

S cvičením po vaginálním porodu můžete začít kdykoliv, ale je potřeba navyšovat zátěž postupně. Už v šestinedělí lze tělo aktivovat lehkým cvičením. Po šestinedělí, pokud je vše v pořádku a nemáte komplikace, můžete pokračovat v dechovém cvičení, aktivaci svalů pánevního dna a trupového svalstva, cvičit s vlastní váhou a postupně začít aerobní cvičení.

Číst více..
Co je vdovský hrb a jak mu předcházet?

Vdovský hrb neboli "hrbolek" v úrovni dolní krční páteře je způsoben nahromaděním tuku v oblasti 7. krčního obratle. Vdovský hrb je způsobován nevhodným držením těla a to proč se tvoří, jak s ním pracovat a jak mu předcházet je popsáno níže v článku.

Číst více..
Fyzioterapeutické vyšetření chodidla

Součástí diagnostiky pohybového aparátu je vyšetření chodidel. Na nohy a konkrétně jejich spodní část “chodidla” působí váha celého těla. Přenáší se do příčných a podélných kleneb. Váha je soustředěna do těžiště, které se nachází mezi hlavními opěrnými body. Od nohou se odvíjí držení celého těla.

Číst více..
Léčba lymfedému pomocí manuální lymfodrenáže

V případe, že dojde k poškození mízního systému (operace, úrazy, nádorová onemocnění), dochází z důvodu porušení odtoku k hromadění lymfy v mezibuněčném prostoru a ke vzniku otoku tzv. lymfedému. Plně rozvinutý lymfedém je tuhý, bledý a pružný otok, který je špatně stlačitelný. Poruchy lymfatického systému vznikají nejčastěji po operaci, úrazech, infekci nebo působením zhoubných nádorů. Statisticky sekundární lymfedém vzniká u 20-40% pacientů po komplexní léčbě nádorového onemocnění s chirurgickým odstraněním anebo s radioterapií podpažních, tříselných nebo pánevních lymfatických uzlin.

Číst více..
Píchá vás na hrudi nebo pod lopatkou? Příčinou může být zablokované žebro

Lidské tělo obsahuje 12 párů žeber, přičemž fyzioterapeuti se zabývají zejména léčbou prvních sedmi, u kterých často nacházíme blokády. Při blokádě žebra dochází k jeho rotaci v podélné ose, přičemž bývá jeho horní hrana zanořená buď dovnitř (1-4. žebro), nebo je naopak odklopená (5.-7. žebro). Příčiny vzniku blokád jsou různorodé. Velkou úlohu tu hrají prsní svaly, které jsou většinou oslabené, nebo naopak přetížené. Tyto blokády následně vyvolávají tzv. zřetězené spasmy, které můžou být zodpovědné také za vznik přenesených bolestí ve vzdálenějších částech těla, které zdánlivě s žebry nesouvisí. Opak je však pravdou, protože zablokované žebro může mít vliv i na bolesti hlavy, lokte, kolene nebo např. lýtka.

Číst více..
Problematika čelistního kloubu

Problematika čelistního kloubu je často přehlíženým tématem, a to jak laickou, tak odbornou veřejností. Jedná se při tom o problém projevující se symptomy, které zdaleka tak neznámé nejsou. Nikoho nepřekvapí, že bolesti a přeskakování v čelisti s ní i souvisí. Zato bolesti hlavy, krční a hrudní páteře, pískání v uších, problémy s polykáním, nebo špatné držení těla bychom k čelisti pravděpodobně nepřiřadili.

Číst více..