Flossing - pomůcka pro rychlejší regeneraci svalů a kloubů

Článek vypracoval/a: Mgr. Alžběta Černá

Flossingové pásky jsou elastické a slouží ke kompresi tkáně. Ovíjejí se kolem postižených míst, jako jsou klouby, svaly či celé končetiny.

Fasciální techniky na rozrušení vazivových změn

Aby každý pohyb těla probíhal hladce a bezbolestně, je nutné zajistit vzájemnou „klouzavost“ pohybových struktur - svalových skupin, kloubních pouzder, vaziva, ale i nervů, cév a orgánů. Tento významný úkol zajišťují hlavně fasciální tkáně. Mají schopnost přizpůsobit se mechanickému namáhání, přestavit buněčné či tkáňové struktury a zrcadlit funkční potřeby prostředí, ve kterém se nachází. Fasciální systém se tedy přizpůsobí fyziologickému, ale i patologickému terénu. Např. chronická bolest kloubu nejprve omezí pohyb tkání ve svém okolí,  mění se tak mechanické vlastnosti dané lokality. Po čase se změní celý pohybový stereotyp, který je  pak fixován vazivovou remodelací, protože fascie se danému terénu přizpůsobily. Tyto změny již nelze ovlivnit běžnými technikami a svalovou relaxací, ale je nutné použít „agresivnější“ fasciální techniky na rozrušení vazivových změn a navrátit tak celý pohybový systém do původního stavu.

Technika FLOSSING

Jednou z velmi efektivních technik je FLOSSING. Flossingové pásky jsou elastické a slouží záměrně ke kompresi tkáně. Ovíjejí se kolem postižených míst, jako jsou klouby, svaly či celé končetiny. Tlak zvenčí na všechny vrstvy ošetřované oblasti omezí průtok krve a lymfy. Tato místa se poté mobilizují pomocí manuálních technik a specifických cvičení. Kombinací komprese a pohybu vznikají potřebné třecí síly, které odlepí sval a fascii od sebe a obnoví jejich vzájemnou kluznost (přetrhají se tzv. příčná spojení, vazivové změny). Tím se ještě během cvičení mění pružnost tkáně i svalový a fasciální tonus. Po odstranění flossingové pásky se tkáň zachová jako „houba“, která do sebe nasaje čerstvou mezibuněčnou tekutinu a krev. V místě se tak několikanásobně zrychlí látková výměna a regenerace. Při větších zraněních, jako je například natržení svalu či poranění vazu, může správně aplikovaný flossband výrazně zkrátit dobu rekonvalescence, komprese navíc urychlí vstřebání otoku.

Použití

  Rychlejší rekonvalescence po operacích a zraněních

  Mobilizaci kloubů a zvětšení rozsahu jejich pohybu

  Redukce až eliminace bolesti

  Dokonalé protažení a efektivní svalová regenerace

  Rozrušení vazivových srůstů a jizev (např. po porodu cestou císařského řezu)

Kontraindikace

  Kožní choroby, křečové žíly, zánět žil, trombóza, tumory, diabetes, zlomeniny, otevřené rány, patologické neoplazmy, srdeční nedostatečnosti stupně C a D, chronické záněty, alergie na latex, lymfedémy, užívání léků na ředění krve nebo vysokých dávek kortikosteroidů

Využití techniky FLOSSING v rámci terapie s námi můžete konzultovat telefonicky nebo emailem, objednat se lze telefonicky nebo emailem, dále prostřednictvím elektronického formuláře nebo online přes .

 

 

0 awesome comments!