Bezbolestné vyšetření měkkých struktur pohybového systému v Kinisi

Článek vypracoval/a: Mgr. Tereza Živcová

Muskuloskeletální ultrasonografie (mezi lidmi spíše známo jako ultrazvuk) patří mezi zobrazovací diagnostické metody pohybového aparátu. V Kinisi sonografii využíváme pro zhodnocení stavu měkkých tkání (svaly, šlachy, vazy), kloubů a periferních nervů.

Principem ultrasonografie je mechanické vlnění o frekvenci vyšší než 20 kHz. Pro terapeutické účely se však využívá frekvencí v řádech MHz. Ultrazvukové vlnění je schopno procházet tkáněmi a odrážet se tam, kde se mění hustota tkáně. Sondou je pak informace zachycena a zpracována ve dvojrozměrný obraz, který následně terapeut sleduje na obrazovce přístroje.

Pojmu, který definuje schopnost odrážet UZ vlny se říká echogenita. Struktury, které UZ odráží méně, než okolní tkáň nazýváme hypoechogenní. Naopak ty, které ho odrážejí více nazýváme hyperechogenní. Na monitoru lze pak vidět světlejší nebo tmavší místa nežli okolí. Echogenita však neznamená „diagnózu“, ale pomáhá terapeutovi určit charakter vyšetřované tkáně.

U nás v Kinisi vyžíváme bezdrátový ultrazvukový přístroj Clarius L15 HD3, který nabízí velmi kvalitní obrazy ve vysokém rozlišení. Jedná se o vysokofrekvenční sondu o frekvenci 5–15 Mhz, která je schopna zobrazit tkáně do hloubky 7 cm, což je pro zobrazení nervů, cév a muskuloskeletálního systému dostatečné.

Příprava pacienta na vyšetření nevyžaduje nějaká specifika. Jediné, co je potřeba zaopatřit je sonogel, díky kterému jsme schopni zajistit přenos ultrazvuku.

Indikace a co lze pomocí sonografie odhalit:

  kloubní výpotky / hematomy

  zánětlivé procesy měkkých tkáních a kloubů

  degenerativní změny v kloubech a okolí (osteofyty)

  patologické změny v cystách, burzách, gangliomů

  traumatické změny (poranění) – natržení, přetržení

  úžinové syndromy (karpální tunel aj.)

Výhody:

  velmi rychlá (minimální časová náročnost)

  bez vedlejších účinků a absolutních kontraindikací

  široce dostupný

  stav klienta můžeme sledovat v časové ose a podle toho volit vhodnou a přesně cílenou terapii (sledujeme vývoj hojení)

  dynamické vyšetření tkání

  absence ionizujícího záření

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně vyšetření pomocí ultrasonografie nás můžete kontaktovat telefonicky, e-mailem nebo prostřednictvím elektronického formuláře.

Objednat se můžete také online přes e-mail recepce@kinisi.cz nebo nám rovnou zavolejte.

  +420 725 300 254

  +420 724 300 254

Těšíme se na Vaši návštěvu.

0 awesome comments!