Pooperační péče a léčba

SOUVISEJÍCÍ

Indikace pooperační fyzioterapie

Implantace totální endoprotézy kyčelních, kolenních i ramenních kloubů

Operace páteře (osteosyntéza, mobilní stabilizace páteře, operace meziobratlové ploténky)

Artroskopie kolena (menisků a vazů)

Artroskopie ramena (akromioplastika, subakromiální dekomprese)

Operace hlezenního kloubu (artrodéza, alloplastika hlezna)

Plastika předního zkříženého vazu kolene

Sutura (sešití) achillovy šlachy

Operace břišní kýly

Porod císařským řezem

Operace karpálního tunelu

Předoperační péče

Cílem je připravit pacienta na operaci jak po stránce fyzické, tak i psychické. Pacient by měl být seznámený s průběhem operace a pooperační péčí. Dobře informovaní pacienti mají dostatek motivace a psychické připravenosti a mají lepší předpoklad pro úspěšný průběh pooperační rehabilitace a jednodušší návrat do běžného života. Dalším cílem je zvládnutí pooperačního otoku, obnova a zachování plného rozsahu pohybu, péče o jizvu a redukce bolesti.

Pooperační léčba

Ihned po operaci se věnujeme léčbě pooperačního otoku, kdy využíváme techniky měkkých tkání, viscerání terapii a manuální lymfodrenáž. Z fyzikální terapie indikujeme ultrazvuk nebo elektroléčbu. Na svaly v hypertonu (zvýšené napětí) využíváme kombinovanou terapii.

Cílem je také obnovit posunlivost patologicky změněných tkání, ošetření měkkých tkání, svalů a jizev. Například jizvy v oblasti břicha (po císařském řezu, po operaci slepého střeva) mohou být později zodpovědné za vznik bolesti dolní bederní páteře. Pro terapii jizev využíváme také dry needling. Patologické změny můžeme ovlivnit také využitím cvičení na neurofyziologickém podkladě (DNS), reflexní nebo klasickou masáží.

Cílem terapie u klientů s omezeným rozsahem kloubů po operaci je dosáhnout stejného rozsahu pohybu jako před postižením a zajistit takový rozsah pohybu, aby klient nebyl limitován v běžném životě.

Léčba úrazů a akutních bolestivých blokád

Indikace akutní fyzioterapie:

  Svalová kontuze (zhmoždění, naražení) a namožení svalu

  Natažení a natrhnutí svalu

  Distorze (výron) kloubů (hlezno, rameno, koleno)

  Subluxace a luxace kloubů

  Zlomeniny

  Akutní bolest zad

  Akutní výhřez meziobratlové ploténky

  Whiplash syndrom

  Přetrénování

  Akutní zablokovaná záda (hrudní, bederní nebo krční páteř)

  Zablokované žebro (píchání pod lopatkou, na hrudníku)

  Bolestivé entezopatie - úponové bolesti (tenisový, golfový loket, skokanské koleno)

  Bolesti hlavy (migréna, pocit tlaku v očích)

Léčba akutních bolestivých blokád

Bolí vás hluboký nádech, cítíte bolesti pod lopatkou, píchá vás ve spodní části zad nebo máte pocit napadání na jednu končetinu? To všechno může způsobovat blokáda. V tomto případě je nejlepší návštěvu lékaře, či fyzioterapeuta neodkládat. Důležitá je správná a rychlá diagnostika potíží a co nejefektivnější zacílení léčby. Bolesti mnohokrát nezpůsobuje samotná blokáda kloubů, ale spazmus (zvýšené napětí) v okolních nebo vzdálenějších svalech, které zdánlivě s kloubem nesouvisejí. Nejčastější příčinou vzniku blokády je rychlý nekoordinovaný pohyb (předklon, vytočení těla na stranu), dále často vznikají při jednostranných amatérských sportech (golf, tenis, badminton, squash, hokej, florbal) ale i v běžném živote, např. při usilovném kašli.

V Kinisi se při léčbě blokády nejdříve zaměřujeme na uvolnění okolních i vzdálenějších svalových spazmů, jejich případnému zahřátí suchým teplem (TDP lampou) a když je klient relaxovaný provádíme šetrnou mobilizaci. Způsoby mobilizace se u jednotlivých kloubů liší. Pomoci nám můžou i specifické cviky, které naši fyzioterapeuti klientovi ukáží a ten pak tyto cviky provádí doma ještě několik dnů. Potřebná je i celková úprava držení těla, pohybových návyků, či odstranění stresových faktorů, které napomáhají vzniku blokády.

Abychom zabránili recidivám, po odstranění blokády následně provádíme stabilizační cvičení (DNS). Projevy bolesti by měli ustoupit do 48 hodin. Klienta si za dva dny zveme na kontrolní terapii, kde posoudíme zda-li je blokáda odstraněna a případně zopakujeme celý postup. Vedle mobilizací a manipulací, můžeme v léčbě blokád využívat také léčbu suchou jehlou, kombinovanou terapii, případně kineziotaping.

Léčba akutních úrazů ve fyzioterapii

Cílem fyzioterapie akutních stavů je vyvolat autoreparační a autoregulační mechanizmy těla. Je potřebné zlepšit metabolismus všech tkání a zabezpečit co nejrychlejší návrat k původnímu stavu pohybového systému. Důležitou součástí akutní fyzioterapie je prevence a terapie dystrofických  změn (změny výživy) měkkých tkání. V rámci fyzioterapie akutních stavů se také věnujeme zvýšení svalové síly  a zlepšení kloubní stabilizace a rozsahu.