Oov, nástroj pro rehabilitaci a trénink hlubokých stabilizačních svalů

Článek vypracoval/a: Mgr. Lenka Vojtovič

V Kinisi pracujeme s nejmodernějšími pomůckami, které neulehčují práci jen nám, ale především našim klientům. Jednou z takových pomůcek je poměrně nový nástroj určený pro rehabilitaci a trénink hlubokých stabilizačních svalů zvaný Oov.

Pomůcka Oov

Oov poprvé představil v roce 2015 australský osteopat Daniel Vladeta, který se věnuje fyzioterapii i kraniosakrální léčbě. Tato pomůcka, svým vzhledem připomínajícím kachnu, má tři oblouky, které dokonale kopírují přirozený tvar páteře a standardně se vyrábí ve třech velikostech: S, M a L.

Oov umožňuje balanční senzomotorický trénink vyžadující jen minimální verbální instrukci. Pomocí Oov dokážeme poměrně rychle diagnostikovat mobilitu a stabilitu kloubů a posoudit, které svaly a pohybové strategie jsou využívány v běžném životě nejčastěji.

Terapeutické využití Oov

Při ležení na Oov máme neustálý pocit nestability, což způsobuje aktivaci svalů, které naše tělo běžně používá velmi málo. Jde hlavně o hluboké trupové svaly- břišní, zádové a bránici. K zapojování těchto svalů dochází automaticky a klient nad tím nemusí přemýšlet. Kdybychom tyto svaly nezapojili, jednoduše bychom z Oov spadli. Při ležení na Oov se páteř dostává do maximálního napřímení a prodloužení, což napomáhá k odstraňování svalových disbalancí a dekompresi meziobratlového prostoru. Vhodný je tedy u většiny onemocnění a bolestí páteře nebo SI kloubů. Cvičení na Oov ve světě s oblibou využívají mnozí sportovci (plavci, ragbisti či atleti). Cvičit s Oov se dá na zádech, na boku, na břiše i ve stoji. Výhodou je také to, že se dá jednoduše použít i jako cvičební pomůcka na doma.

Indikace

  Impingement syndrom a bolesti ramene

  Bolesti SI kloubu

  Bolesti kyčelních a hlezenních kloubů

  Bolesti hrudní a bederní páteře

  Plochá noha

  Stavy po porodu

  Vadné držení těla

  Sportovci - prevence i terapie zranění

Kontraindikace

  Vyšší stádia těhotenství

  Zlomeniny obratlů

  Natržený mezižeberní sval

  Těžká osteoporóza

Ukázka cvičení na Oovu

Pokud byste měli zájem si toto zajímavé cvičení na Oov-u vyzkoušet, kontaktovat nás můžete telefonicky nebo emailem, dále prostřednictvím elektronického formuláře nebo online přes .

 

 

0 awesome comments!