Fyzioterapie a cvičení po porodu

Po nekomplikovaném porodu žena začíná postupně cvičit po 12-24 hodinách. Hlavním cílem cvičení je povzbudit krevní oběh a předejít tak tromboembolické nemoci. Je také potřeba zajistit správnou polohu dělohy v dutině břišní a urychlit zavinování dělohy. V šestinedělí se doporučuje ženě ležet hlavně v poloze na břiše, která podporuje lepší zavinování dělohy. Ve svalech pánevního dna dochází k oslabení a vazy se natahují. Je potřebné také povzbuzovat laktaci posílením prsního svalstva.

SOUVISEJÍCÍ

Léčba poporodní diastázy

V centru Kinisi se zaměřujeme na léčbu různých poporodních komplikací v pohybovém systému. Jednou z nejčastějších je rozestup neboli diastáza břišních svalů. K jejímu vzniku nejčastěji dochází z důvodů rozvolnění měkkých tkání. Cílem fyzioterapie je dosáhnout správnou aktivaci hlubokých svalů břicha a zad, šikmých břišních svalů a bránice. Při cvičení se nedoporučuje posilovat břicho klasickými “sklapovačkami”, ale naopak efektivní je aktivace m. transversus abdominis - tedy hluboko uloženého břišního svalu.

Cvičení svalů pánevního dna

Samotnému cvičení by mělo předcházet ošetření se záměrem přípravy a normalizace svalového napětí. Bylo zjištěno, že silnější a pružnější svaly s kvalitnějším hlubokým čitím usnadňují porod, zabraňují výhřezu pochvy a dělohy a zlepšují sexuální funkce. Cvičení má také pozitivní vliv na procesy stárnutí a regeneraci po porodu. Zařazení přerušovaného močení do každodenního cvičení se ukázalo být nevhodným, protože zvyšuje riziko vzniku zánětů močové trubice i močového měchýře. Při močení by žena naopak měla být relaxovaná, aby nedocházelo k zadržování (retenci) moče a případnému přemnožení bakterií v močovém měchýři.

Pro zpevnění svalů pánevního dna využíváme

  Cvičení dle Ludmily Mojžišové

  Cvičení dle Heleny Hermachové

  Cvičení dle Cantienové

  Jógové prvky

  Cvičení dle Alexandra

Fyzioterapie a cvičení v těhotenství

Těhotenství klade na ženský organizmus mimořádné nároky. Dochází ke změnám nejen na hormonální a orgánové úrovni, ale i k změnám v pohybovém systému. Přiměřený pohyb je základem správné životosprávy v těhotenství a jeho záměrem je udržet budoucí maminky v co nejlepší fyzické a psychické kondici. U těhotných žen se často objevují bolesti zad, hlavy, nebo chodidel. V Kinisi se snažíme vzniku těchto obtíží předcházet nebo je v co nejkratším čase odstranit.

SOUVISEJÍCÍ

Změny v pohybovém systému během těhotenství

V průběhu těhotenství dochází ke změnám v neurovegetativním systému, které můžeme ovlivnit odpoutáním pozornosti na cvičení. Zvýšené pocení a srdeční frekvence dokážeme snižovat šetrnými mobilizacemi a ošetřením svalových dysbalancí, které mají největší podíl pro nadbytečné vegetativní reakce. V důsledku plnění a zvětšování objemu prsních žláz v těhotenství dochází k přetěžování hrudní páteře s následným vznikem funkčních změn (blokád). Dynamika hrudního koše se zmenšuje také zkracováním prsních svalů. Typickým znakem těhotenství je také rozvolnění měkkých tkání (vazů a svalového tkaniva). Projevuje se to například na nožní klenbě těhotné, kde dochází ke vzniku funkčně ploché nohy. Na místě je tedy facilitovat drobné svaly chodidla a posilovat nožní klenbu. Zpomaluje se také střevní peristaltika, která ústí do problému s vyprázdňováním. Řešením je aktivovat bránici, relaxovat svaly pánevního dna a posílit hluboké svaly páteře a břicha. Těhotné často pociťují pálení žáhy a mají reflux, na místě je v tomto případe opět zlepšit funkci bránice a také ošetřit 4.-7. žebro. Vzniku varixů zabráníme pravidelnou cévní gymnastikou a polohováním dolních končetin. V těhotenství dále posilujeme svaly v oblasti trupu, pánve a břicha.

Cvičení v jednotlivých trimestrech

První trimestr

  • Cvičíme téměř všechno na co byla žena zvyklá před otěhotněním
  • Aktivujeme i relaxujeme svaly pánevního dna
  • Nacvičujeme brániční dýchání
  • Necvičíme do úplného vyčerpání
  • Posilujeme prsní, pánevní svaly a hluboký stabilizační systém
  • Aktivujeme plosku chodidla prvky senzomotorické stimulace
  • Zakázané jsou skoky a nárazy, vyvarujeme se pádům

Druhý trimestr

  • Opakujeme cviky prvního trimestru
  • Zamezujeme vzniku křečových žil polohováním končetin a cévní gymnastikou
  • Vynecháváme cvičení na břiše
  • Zlehka posilujeme hluboké svaly břicha
  • Rozvolňujeme kyčle
  • Cvičíme i se zadrženým dechem

Třetí trimestr

  • Opakujeme cvičení z druhého trimestru s menší intenzitou
  • Učíme se dýchací cvičení důležité pro porod
  • Naučíme se cviky pro uvolnění pánevního dna pro zkrácení 1. doby porodní

Cvičení a terapie dle Ludmily Mojžíšové

Funkční sterilita

Pod pojmem funkční sterility rozumíme neplodnost, která není zapříčiněná hormonální poruchou, zánětem ani srůsty orgánů male pánve, s poruchou v oblasti pohybového aparátu.

SOUVISEJÍCÍ

Příčiny neplodnosti

Jednou z příčin funkční sterility u žen je zvýšené napětí v oblasti svalů pánevního dna. Pánevní dno podpírá ženské pohlavní orgány a má tvar trychtýře. Ke spazmu nejčastěji dochází úrazem (mikrotraumatem), např. pádem na kostrč, nebo dlouhodobým chronickým útlakem kostrče (při sezení).  Další příčinou zvýšeného svalového napětí je psychický stres, při kterém se nám podvědomě stahují nejen hýžďové, šíjové ale i žvýkací svaly. Nešetrné gynekologické vyšetření, komplikovaný porod i operace břišní dutiny můžou mít vliv na vznik dysfunkcí pánevního dna. Změny v oblasti páteře také způsobují funkční sterilitu. Z křížové oblasti zad odstupují vegetativní nervy, které zásobují dělohu. Při jejich soustavném dráždění vázne lymfatický a krevní oběh a přísun kyslíku, co zvyšuje její napětí. Následkem může být nemožnost uhnízdění oplodněného vajíčka. 

Příznaky zvýšeného napětí v oblasti pánevního dna

  Palpační bolestivost kostrče

  Bolestivost při tlaku na stydkou kost

  Bolestivý pohlavní styk

  Nepravidelná a bolestivá menstruace

  Močová inkontinence

  Prosáknutí v oblasti křížové kosti

  Bolestivost svalů vnitřního stehna

  Blokády SI kloubů, bolesti zad a hlavy

Uvolnění kostrče a svalů pánevního dna per rectum (přes konečník)

Každý klient, který má zvýšený tonus v oblasti svalů pánevního dna by měl být ošetřen per rectum. Klient při ošetření nepociťuje výraznou bolest a samotné ošetření trvá jen několik minut. U ženy, která chce otěhotnět provádíme ošetření v období od menstruace do ovulace, kdy je tento prostor nejpřehlednější a orgány malé pánve jsou nejklidnější. Samotnému ošetření předchází příprava v podobě nahřátí hrudní páteře infračervenou lampou, postizometrickou relaxací hýžďových svalů a specifických relaxačních cviků na pánevní dno. Normální reakcí při ošetření je  zvýšená neurovegetativní odpověď (zvýšená potivost kůže) a případné nutkání na stolici. Po terapii se nedoporučuje sedět 10-12 hodin. Obecně platí, že nejdřív svaly pánevního dna musíme uvolnit, abychom je pak mohli cíleně posilovat.

Cvičení svalů pánevního dna

Cvičení by mělo předcházet ošetření se záměrem přípravy a normalizace svalového napětí. Bylo zjištěno, že silnější a pružnější svaly s kvalitnějším hlubokým čitím usnadňují porod, zabraňují výhřezu pochvy a dělohy a zlepšují sexuální funkce. Cvičení má také pozitivní vliv na procesy stárnutí a regeneraci po porodu. Zařazení přerušovaného močení do každodenního cvičení se ukázalo být nevhodným, protože zvyšuje riziko vzniku zánětů močové trubice i močového měchýře. Při močení by žena naopak měla být relaxovaná, aby nedocházelo k zadržování (retenci) moče a případnému přemnožení bakterií v močovém měchýři.
Pro zpevnění svalů pánevního dna v centru Kinisi využíváme:

  Cvičení dle Ludmily Mojžíšové

  Cvičení dle Heleny Hermachové

  Cvičení dle Cantienové

  Jógové prvky

  Cvičení dle Alexandra

Doporučení při léčbě funkční sterility

  Nejezdit na kole (vyvolává tlak na kostrč)

  Nechodit do sauny

  Nejezdit na snowboardu

  Nepřekládat nohu přes nohu

  Dodržovat pitný režim (vynechat pití bublinkových, kofeinových nápojů a černý čaj)