Sedíte správně?

Článek vypracoval/a: Mgr. Alžběta Černá

Sedavé zaměstnání se zdaleka netýká jen dospělých, ale také žáků základních a středních škol. Čím dál častěji na fyzioterapii dochází děti s bolestmi pohybového aparátu, které jsou způsobené dlouhým sezením – nejen ve škole, ale také doma u počítače. 

Špatný sed

Několikahodinové sezení ve strnulé pozici s sebou přináší kromě bolestí krční a bederní páteře také velké množství dalších zdravotních rizik. Strnulá pozice neumožňuje správné trávení, dýchání a oběh krve.

V první řadě je důležité uvědomit si, že lidské tělo potřebuje dostatek aktivního pohybu, aby zůstalo zdravé a funkční. Dlouhodobé sezení mu jednoznačně neprospívá. Pokud se několika hodinám sezení nevyhneme, je alespoň na místě vyvarovat se chyb, které při práci v kanceláři často děláme.

Správný sed

Nastavte si výšku židle a stolu tak, aby tělo při práci na počítači splňovalo toto nastavení: Obě chodidla by měla být v plném kontaktu s podložkou přesně pod koleny. Kolena v ideálním případě jdou ve směru špiček a nevtáčejí se dovnitř. Osy stehna a lýtka by měly svírat úhel 90° - 110°, a stehna a trupu 90°.  Častou chybou bývá nesprávná opěrka nebo balónek pod bederní oblast, která způsobí, že se tělo v této části až příliš prohýbá a dochází k tzv. hyperlordóze, což vzhledem k zatížení meziobratlových plotének není v pořádku. Židle by ideálně měla být jen lehce esovitě tvarovaná pro podporu přirozeného zakřivení páteře.

Osy ramene a předloktí svírají rovněž úhel 90°, protože v tomto nastavení jsou ramena v neutrální poloze a nemáme tendenci se hrbit. Monitor počítače má být umístěný rovně ve výšce očí. Nikoliv příliš nízko (jak bývá zvykem u notebooku) nebo na jedné straně. Pokud pracujete s myší, je dobré investovat do gelové podložky, která zajistí kvalitní oporu pro zápěstí. Předejdete tak utlačení nervu (nervus medianus) a vzniku syndromu karpálního tunelu, které se projevuje brněním a bolestí prstů.

Kompenzační cvičení

Mnozí lidé ve snaze sedět správně používají u stolu balón nebo dynamickou stoličku. Je třeba s těmito pomůckami začínat velmi opatrně, protože páteř a svaly se musí na nové pohyby adaptovat. Vhodné jsou kompenzační cviky, které slouží na uvolnění stažených svalů krční, hrudní i bederní páteře. 

Na závěr jen jedna rada: Při sezení nezůstaňte statičtí a každých 15-20 minut vstaňte ze židle a protáhněte se, projděte se, zacvičte si.

Doporučený cvik

Sedíme na židli s nohama široko od sebe, napřímíme záda a mírně naklopíme celý trup dopředu. Svá předloktí opřeme o stůl a náš pohled směrujeme před sebe, tak abychom nezakláněli hlavu. Přirozeně dýcháme do celého břicha a zad, bez zvedání ramen při nádechu a s pocitem vytahování na temeni hlavy do dálky. V pozici vydržíme alespoň 1 minutu.

 

Cvičení v práci

Správné sezení a individuální kompenzační cvičení Vás rádi naučíme v KINISI. Objednat se můžete prostřednictvím elektronického formuláře, telefonicky nebo online přes .

 

0 awesome comments!