­Trápí Vás bolesti zad nebo píchání pod lopatkou?

Článek vypracoval/a: Mgr. Martin Vojtovič

Dlouhé setrvání ve statických pozicích není pro naše tělo přirozené a může vést až k bolesti zad. V článku vám ukážeme několik jednoduchých tipů, jak zádům ulevit.

Nejčastější chyby, které děláme při sezení

Za nejčastější chybu považujeme dlouhé setrvání ve stejných statických pozicích. Ani nejlépe nastavená poloha na ergonomické židli či balóně, není zdravá, když v ní zůstaneme příliš dlouho. Pro naše tělo je přirozené hýbat se a nesetrvávat dlouho v jedné poloze. Z toho plyne, že nejpraktičtějším doporučením je co nejčastější pohyb. Ideálně doporučujeme vyjít aspoň dvě poschodí, případně se projít nebo si zacvičit kompenzační cvičení. Nejjednodušším řešením je, podobně jako už ve většině západních zemí, zavedení polohovatelných stolů na pracovišti. Tato drobná změna diametrálně rozšíří možnosti Vaší pracovní rutiny a zajistí řadu nových pohybových návyků. Co se samotné polohy u počítače týče, poměrně častou chybou je monitor umístěný na jednu stranu, který způsobuje nerovnoměrné napětí určitých částí pohybového aparátu. Kvůli držení hlavy (předklon a předsun krční páteře) je nevhodná i dlouhodobá práce na notebooku. V tomto případě je řešením správně nastavený externí monitor.

Bolesti zad ve stoji rady a tipy

Jakákoliv dlouhodobá statická pozice není pro naše tělo zdravá, a to ani dlouhodobé stání. Zhoršit to může nevhodná obuv (boty na vysokém podpatku nebo boty s velmi nízkou podrážkou). I v tomto případě platí základní pravidlo, a to co nejčastěji měnit polohu.

Výbornou a rychlou možností změny polohy je hluboký dřep, případně nakročení jedné nohy dopředu s mírně pokrčenými koleny a napřímenými zády. V těchto polohách stačí chvilku aktivně prodýchat oblast třísel, zad a břicha.

Když nám naše tělo hluboký dřep neumožňuje, je možné ve stoji mírně pokrčit obě kolena, podsadit pánev, napřímit záda a opět prodýchat do celého břicha, zad a až do třísel. Říkáme tomu také brániční dýchaní.

Syndrom mobilního krku

V dospělosti může být dlouhé sledování telefonu jedním z faktorů způsobujících zvýšené napětí svalů v oblasti krční páteře. Toto zvýšené napětí může vést ke vzniku blokády (bolesti zad pod lopatkami či na hrudi), bolestivých spoušťových bodů, bolestí hlavy. Značnější dopad sledování mobilních telefonů je u mladistvých, obzvlášť u dětí, když dlouhodobé statické držení krční páteře v předsunu se zvýšeným napětím svalů šíje, může nejen fixovat špatný pohybový vzor, ale zároveň negativně ovlivňovat následný vývoj pohybového systému.

Bolesti zad v noci

Spánek je velmi individuální záležitost, proto každému vyhovuje jiná tvrdost matrace a jiná spánková poloha. Při bolestech krční páteře se nedoporučuje poloha na břiše, kvůli asymetrickému vytočení hlavy na jednu stranu a prohnutí bederní páteře. V tom případě doporučujeme polohu na boku se správně zvolenou výškou polštáře, tak aby hlava byla v prodloužení krční i hrudní páteře.

Kompenzační cviky při práci

Při sedavém zaměstnání by si člověk měl najít čas na krátké cvičení (3-4 minuty), uvolňující záda aspoň jednou za hodinu.

Když bolesti zad nemáme a chceme je preventivně pozitivně ovlivnit, žádné omezení v rámci protahovacích nebo uvolňujících cviků nejsou.

Samotné cvičení nemusí trvat dlouho, důležitá je jeho pravidelnost. Všeobecně se doporučuje zacvičit si aspoň 3-4 x týdně.

Návštěva fyzioterapeuta při bolestech zad

U lidí trpících bolestmi zad je nejvhodnějším řešením návštěva odborníka, který individuálně nastaví léčbu i cviky s ohledem na aktuální stav pohybového aparátu. Velmi však záleží na charakteru bolesti. Pokud se jedná o ztuhlost svalů z přetížení, je běžné, že po pár dnech odezní spontánně.

V případě, že má bolest tendenci se zhoršovat, případně rozšiřovat dále, je okamžitá návštěva odborníka nezbytná.

V případě zájmu o fyzioterapii nás můžete kontaktovat telefonicky nebo emailem, dále prostřednictvím elektronického formuláře nebo online přes .

 

 

0 awesome comments!