Svaly pánevního dna

Článek vypracoval/a: Mgr. Dominika Kopanicová

Co si pod pánevním dnem vlastně představit? Pánevní dno je struktura složena z vazů a tří svalových vrstev. Pánevní dno nemají jen ženy, ale i muži. Vytváří podporu pro orgány břišní dutiny, je součástí stabilizace trupu, při správném fungování zabraňuje inkontinenci a souvisí také s dýcháním. Mezi jeho hlavní funkce se řadí tedy podpůrná, posturální (držení těla v prostoru), svěračová a sexuální. Podobně jako reagují například šíjové svaly na stres zvýšením napětí, stejně se tomu děje i se svaly pánevního dna a jejich funkci tedy ovlivňuje i psychický stav. Psychický stav bude mít vždy vliv i na pohybový aparát, a tak nejde fyzická a psychická stránka oddělovat.

Lidské tělo je složeno ze čtyř rovin – chodidla, pánev (pánevní dno), hrudník (bránice) a dno dutiny ústní. Tyto roviny by měly být rovnoběžně nad sebou, aby spolu mohly vzájemně správně fungovat. Roviny se navzájem ovlivňují, a proto i místa zdánlivě nesouvisející, mohou mít na pánevní dno významný vliv a způsobovat v něm problémy. Proto například při problémech pánevního dna se může často fyzioterapie zaměřovat i na práci s chodidly či naopak na oblast dutiny ústní nebo na různě vzdálené oblasti.

K porušení funkce pánevního dna může docházet vlivem příliš vysokého či naopak příliš nízkého napětí anebo i při kombinaci, kdy v určitém místě je zvýšené napětí a okolní tkáně jsou v oslabení. Proto běžně se vyskytující rada „je potřeba posilovat pánevní dno“ nemusí být často k užitku, jelikož naopak může vést k prohloubení problému v případě, že je pánevní dno ve vyšším napětí, a naopak by bylo potřeba ho relaxovat.

Co vše může způsobovat poruchu funkce pánevního dna?

Mezi možné faktory patří například neideální pohybové stereotypy, dlouhé sezení (tj. sedavé zaměstnání), málo pohybové aktivity, obezita, příliš vysoká fyzická zátěž, dlouhodobý stres, nošení vysokých podpatků, porod, operace břišní stěny, časté záněty v oblasti pánve nebo také pády na zadek (na kostrč) a mnoho dalšího.

Porucha pánevního dna se tedy může projevit na celém těle – na držení těla, na chodidlech, na dýchání, na obličeji atd. Narušení funkce pánevního dna se může projevovat například u lidí, kde vidíme rozpojený trup (tzv. otevřené nůžky), kdy je pánev překlopená vpřed a hrudník vzad a výše zmíněné roviny se tedy nenachází rovnoběžně nad sebou. Je možné pozorovat zvýšené prohnutí bederní páteře, změněné postavení pánve, zavěšení do kyčelních a kolenních kloubů, neaktivní stabilizaci trupu, sníženou pohyblivost hrudníku, předsun ramen a hlavy nebo vyšší napětí v oblasti čelistního kloubu. Dále je možné vidět neaktivní oporu o chodidla s možnými propadlými klenbami, vbočenými palci nebo kladívkové prsty, což bude mít vliv i na styl chůze a odval chodidla. Bude přítomna také změna dechového stereotypu, kdy může být dýchání někde omezeno a jinde naopak zvýrazněno.

Narušení funkce pánevního dna tedy může způsobovat kromě inkontinence moči či stolice například problémy s vyprazdňováním (př. zácpa) či močením, bolesti zad, křížo-kyčelních kloubů, šíje, kostrče, problémy s čelistním kloubem, bolesti hlavy nebo bolestivou menstruaci a anovulační cykly u žen, problém s erekcí či ejakulací u mužů a bolestivý pohlavní styk, problém s otěhotněním (tam, kde z gynekologického hlediska je vše v pořádku) atd.

Je tedy zřejmé, že v lidském těle vše souvisí se vším a nic nejde izolovaně oddělit od celku.

V naší FYZIOKNIHOVNĚ najdete cviky a tipy pro:

  cílenou relaxaci svalů pánevního dna

  korekci dechového stereotypu a správné zapojení celého trupu do dýchání

  automatickou aktivaci pánevního dna přes oporu chodidel

  aktivní zapojení šikmých břišních řetězců

  zlepšení funkce břišní stěny jako prevence vzniku diastázy přímých břišních svalů

  cílenou aktivaci jednotlivých vrstev pánevního dna v různých polohách

  uvolnění přímého břišního svalu

  protažení třísel, hýždí a zadních stehen

  autouvolnění kostrče

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně diagnostiky či terapie poruch pánevního dna nás můžete kontaktovat telefonicky nebo e-mailem, dále prostřednictvím elektronického formuláře nebo online přes .

0 awesome comments!