Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)
- Článek vypracoval/a: Mgr. Dominika Kopanicová
Syndrom polycystických ovarií je hormonální onemocnění, která se vyskytuje u žen v reprodukčním věku. Prevalence syndromu se liší podle použitých kritérií, ale odhady se pohybují od 9 % podle National Institutes of Health až po 18 % podle Rotterdamských kritérií.
Polycystické vaječníky není nejvhodnější název, jelikož nemají v sobě klasické cysty, ale jsou oproti normálnímu vaječníku zvětšené a mají více folikulů (nedozrálých vajíček), které vypadají na ultrazvuku jako perlovitý náhrdelník. Problém je v dozrávání vajíček, a právě proto může být problém s ovulací.
Polycystické vaječníky. Zdroj obrázku: https://www.mdpi.com/2227-9059/10/3/540
Příznaky PCOS
Mezi možné znaky PCOS patří:
polycystické vaječníky na ultrazvuku
nepravidelná a méně častá menstruace či ztráta ovulace
zvýšené androgeny v krvi
hirsutismus – nadměrné ochlupení u žen, kde normálně nebývá např. záda či obličej, akné, nadváha, náladovost či úzkosti, vypadávání vlasů, problémy s otěhotněním, únava
často bývá přítomna také inzulinová rezistence, a proto je vhodné při této diagnóze nechat otestovat inzulín
Etiologie
Příčiny tohoto onemocnění zatím nejsou jasně známy. Jako možné faktory se jeví dědičné dispozice, nadváha, což poukazuje také na vlivy zevního prostředí, jelikož při redukci hmotnosti se často i hormonální profil zlepšuje. Dalším související faktorem bývá inzulinová rezistence či předčasná puberta u dívek.
Diagnostika
Využívají se různá kritéria, avšak často používaná jsou dle tzv. Rotterdamského konsenzu, kde je potřeba splnit 2 ze 3 bodů:
1. bod - anovulační cykly nebo oligomenorea (delší cykly než 35 dní)
2. bod - polycystické vaječníky na UZ (UZ by se neměl využívat k diagnostice do 8 let od první menstruace, jelikož v tomto období může být nález poměrně častý a nemusí znamenat PCOS). Je preferován vaginální ultrazvuk v diagnostice PCOS, pokud je možný.
3. bod - nadměrná hladina androgenů (klinický a/nebo biochemický hyperandrogenismus) – testosteron, DHEAS (dehydroepiandrosterone sulfate), androstenedion.
Z výše uvedeného vyplývá, že nemusí být nutně přítomny polycystické vaječníky, aby žena měla PCOS a stejně tak pouze přítomnost polycystického vaječníku automaticky neznamená syndrom polycystických ovarií.
Další kritéria vydala Androgen Excess Society (AES), která považuje za nutnou přítomnost zvýšené hladiny androgenů, která je dále doplněna o oligomenoreu nebo přítomnost PCOS na UZ nebo obojí.
Nutnou přítomnost zvýšené hladiny androgenů jako znak PCOS považuje i lékařka naturopatie, která se specializuje na ženské zdraví, Lara Briden. Existuje mnoho různých kritérií, a proto někdo může mít diagnostikován PCOS podle určitých kritérií, ale podle jiných ho nemá. Dále také užívání hormonální antikoncepce tento syndrom překryje, a proto se ho žena může dozvědět až po vysazení antikoncepce.
Součástí diagnostiky by mělo být také vyloučení jiných onemocnění, která mohou zvyšovat hladiny androgenů (kongenitální adrenální hyperplazie, Cushingův syndrom, hyperprolaktinémie, onemocnění štítné žlázy, působení léků či jiné příčiny anovulace).
Vhodné je tedy udělat také hormonální profil, ideálně 2.-5. den menstruace. V případě, že se menstruace neobjevuje vůbec, tak se odebere kdykoliv.
Guideline PCOS
Dle guidelinu zaměřeného na PCOS je vhodné otestovat testosteron a volný testosteron, luteinizační hormon (LH), folikostimulační hormon (FSH), prolaktin, DHEAS, androstenedion, hormony štítné žlázy, případně dále dle uvážení lékaře. Celkový testosteron samotný dokáže identifikovat 20-30 % žen s PCOS jako ženy s biochemickým hyperandrogenismem, zatímco měření volného testosteronu identifikuje 50-60 %. Otestování androstenedionu a dehydroepiandrosteron sulfát (DHEAS) by mohlo být vhodné, zejména pokud celkový nebo volný testosteron není zvýšený. Dále může být vhodné vyšetřit také Anti-Müllerian hormon (AMH), jelikož studie naznačují, že jeho hladiny bývají zvýšeny u žen s PCOS, avšak není to jednoznačné, a tak neslouží samostatně pro diagnostiku PCOS, ale spíše jako doplňující vyšetření. (Monash University, 2018). Jeho odběr pojišťovny zatím neproplácí. Vzhledem k možné inzulinové rezistenci je vhodné otestovat také inzulín.
Typy PCOS
Lékařka naturopatie Lara Briden rozdělila PCOS na několik typů podle hlavních spouštěčů a dle nich doporučuje vhodný postup:
1. Inzulinově rezistentní
- Nejčastější typ PCOS
- Vysoké hladiny insulinu a leptinu blokují ovulaci a stimulují vaječníky k produkci testosteronu. Může být způsobena vysokým příjmem cukrů, kouřením, trans tuky a toxiny z prostředí.
- Je přítomna zvýšená hladina insulinu a může být zvýšení LH. Častěji bývá nadváha, ale nemusí vždy být. Může se objevovat po častých dietách či poruchách příjmu potravy.
- Vhodnou léčbou je omezení cukrů, vyhnout se polotovarům a dbát na vyváženou a pestrou stravu s dostatkem hořčíku, zinku. Pomoci můžou také doplňky stravy s inositolem.
2. Po vysazení antikoncepce
- Většinou se jedná o dočasný stav po vysazení antikoncepce, ale u některých žen může trvat měsíce i roky, kdy jsou dočasně zvýšené androgeny. Avšak během této doby Vám může být PCOS diagnostikováno.
- Před nasazením HAK byly cykly zdravé a po vysazení začaly být nepravidelné nebo anovulační. Může a nemusí být zvýšena hladina LH nebo může být zvýšena hladina prolaktinu.
- Vhodné je opět zaměřit se na vyváženou stravu, zařadit dostatek pohybu, kvalitní spánek. Může být vhodné doplnit hořčík, zinek, vitamín D. Antikoncepce spotřebovává vitamín B, tedy i zaměřit se na potraviny s vyšším obsahem vitamínu B (např. luštěniny, listová zelenina, mléčné výrobky).
3. Zánětlivý
- Může být důsledkem stresu, toxinů v životním prostředí, stavu střev. Zánět brání ovulaci, narušuje hormonální receptory a zvyšuje hladinu androgenů (např. DHEA).
- Můžete trpět na opakované infekce, bolesti hlavy, bolesti kloubů, kožní onemocnění. V krevním obraze se může ukázat zvýšené CRP, nedostatek vitamínu D, abnormální protilátky štítné žlázy či v moči se může ukázat problém se střevy. Vhodné může být vyšetřit potravinové intolerance.
- Pomůže snižovat stres a toxickou zátěž z prostředí (výběr pracího prášku, kosmetiky, nekouřit atd.), může pomoci omezení cukrů nebo pšenice. Vhodné je doplnit probiotika, hořčík.
4. Adrenální
- Jsou zvýšené androgeny jako DHEAS, normální hladina testosteronu, můžou být pravidelné ovulační cykly. Tvoří asi 10 % z PCOS diagnóz.
- Pokud nemáte symptomy dalších 3 typů PCOS a nepomáhá přírodní léčba, může se jednat o tento typ.
- Vhodně opět zaměřit se na pestrou stravu, zařadit pravidelně pohyb, snížit stresovou zátěž.
Terapie / léčba / doporučení
Pro správný postup je potřeba zjistit, který typ PCOS je spouštěč a k tomu nastavit adekvátní postup, avšak neočekávejte změny hned! Změny, které učiníte nyní, se můžou projevit pozvolna až třeba za 2-3 měsíce či déle.
Při PCOS jsou vhodné doplňky stravy s inositolem v dostatečném množství. Z bylinek je možné vyzkoušet například pupalkový olej.
I při tomto onemocnění může pomoci fyzioterapie, jelikož může lépe harmonizovat napětí měkkých tkání v těle, podpořit tok lymfy a prokrvení v pánvi a pomůže nastavit výchozí podmínky těla, aby mohlo pracovat co nejlépe. Při snaze o otěhotnění je možné využít metodu Ludmily Mojžíšové, či další metody, ale PCOS jako takové nevyléčí.
Dále je vhodná pravidelná pohybová aktivita alespoň 150 min/ týdně střední intenzity, zařazovat intervalový a silový trénink, kvalitní spánek, vyvážená strava s dostatkem vitamínu D, selenu, zinku atd. Může pomoci také hormonální jóga. Dále je možné využít vaginální bylinnou napářku.
Velmi doporučujeme také sledovat cykly pomocí symptotermální metody, kde můžete vidět, jak na tom tělo je a zda probíhá ovulace. Více o STM se dozvíte zde.
Někdy se bere, že pokud jsou cykly dlouhé okolo 40 a více dnů, že jsou automaticky anovulační, ale i v dlouhých cyklech (>35 dní) může probíhat ovulace a cyklus tak může být v rámci možností zdravý a otěhotnění je tedy možné. Zejména pokud se ženy s PCOS snaží otěhotnět, tak může být STM velmi nápomocná odhalit správně plodné období. Kurzy STM vyučuje například zkušená lektorka a fyzioterapeutka Mgr. Jana Pechová, Ph.D.
PCOS je multioborový problém a je vhodné ho řešit nejen s gynekologem, ale také s endokrinologem. Doporučuje se v rámci stravy vyhledat nutričního terapeuta, který se PCOS zabývá. Dále dle symptomů se řeší spolupráce i s dalšími odborníky.
Metoda viscerální manipulace.
V případě jakýchkoliv dotazů ohledně fyzioterapie nás můžete kontaktovat telefonicky na čísle pro H. Počernice: +420 725 300 253, +420 725 300 254 nebo N. Butovice: +420 724 300 254. Dále můžete použít e-mailovou adresu: recepce@kinisi.cz.